Мої уроки Урок типу КВК.
Урок української мови 5 клас
Тема: Синоніми, антоніми, омоніми (закріплення).
Мета: навчальна - закріпити знання учнів про лексику, вдосконалювати навички та вміння розпізнавати синоніми, антоніми, омоніми;
розвиваюча - розвивати мислення, увагу, пам'ять, зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів;
виховна - виховувати любо до рідного слова.
Обладнання: Картки, виставка книг, плакат "21 лютого - Міжнародний день рідної мови."
Література:
1. Скуратівський Л. Пізнавальні завдання з української мови.
2. Горбунцова Т. Цікаві ігри та вправи на уроках української мови.
3. Ужченко. Диктатичний матеріал з української мови. Лексика. Фразеологія.
4. Д.Білоус "Диво калинове".
Епіграф уроку
Мова - державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни –
Мову, як матір, любіть.
Ф.Пантов.
Тип уроку. Урок типу КВК.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності.
Ось іде до нас один урок.
Бо він у нас за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну нам безодню.
Сьогодні ми знову поринемо у мовну країну, адже завтра вся людськість відзначатиме Міжнародний день рідної мови. І на уроці ми будемо говорити про нашу чарівну, милозвучну українську мову.
Оголошення теми і мети уроку.
II. Сьогодні у нас незвичайний урок, гру КВК - конкурс кмітливих і
винахідливих. Для гри клас ділиться на 3 команди. Кожна команда
придумує собі назву і візитку, відповідно до теми. (Назвами команд
є синоніми, антоніми, омоніми).
Виступ команд.
Отже, з командами ми познайомимося. Конкурси гри будуть пов’язані з сьогоднішньою темою уроку. За кожну правильну відповідь і правильно виконане завдання команди отримують по 1 балу.(Оцінює завдання вчитель).
1 конкурс ''Розминка". Завдання. Команди по черзі відповідають на запитання. Максимальний бал - 3 бали.
Запитання для команд.
1. Що таке лексика?
2. Що називаємо лексикологією ?
3. Що таке лексичне значення слова ?
1. Які слова називаються однозначними?
2. А які багатозначними ?
3. Що ви знаєте про переносне значення слів ?
1. Які слова називаються синонімами ?
2. Які слова є синонімами ?
3. Що таке омоніми ?
2 конкурс "Чарівна скарбничка". Завдання. Відгадайте, що знаходиться в скриньці.
1 підказка. Вона тісно пов'язане з лексикою.
2 підказка. У ньому пояснюється лексичне значення слова.
3 підказка. Вірш Д.Білоуса " Клумачний словник ".
Відгадка. Тлумачний словник.
3 конкурс. "'Хто більше ?"
Цей конкурс пов'язаний з ім'ям Т.Г. Шевченка, бо незабаром 9 березня - день народження Кобзаря. Ми вчили напам'ять вірш "Сон" ("На панщині пшеницю жали ..."). Завдання: запишіть з поезії синоніми до слова йти.
Йти - пішла, пошкандибала. Продовжує конкурс. Мова наша багата, милозвучна, у ній до слова йти є ще багато синонімів. Запишіть їх у зошит. Виграє та команда, яка напише найбільше синонімів.
4 конкурс."П'ятий зайвий".
Завдання серед синонімів є зайве слово, яке не належить до даного синонімічного ряду. Записати в зошит лише 5, зайве слово. Учні отримують по 1 балу за правильно записане слово.
1. Україна. Держава, Батьківщина, сонце. Вітчизна.
2. Будинок, дім, вікно, осля, хата.
3. Говорити, мовчати, торохкотіти, галасувати, мовити.
1.Лагідно, любо, сердито, приязно, привітно.
2.Сильний, дужий, міцний, слабий, здоровий.
4. Бавитися, працювати, забавляться, гратися, розважатися.
5 конкурс. "Скажи без затримки". Завдання. Без обдумування назвати до слова антоніми.
Максимальний бал за цей конкурс - 5 балів. Слова для конкурсу.
Добро, світлий, війна, сміятися, білий, голосно, високий, важкий, дешевий, вітатися, вставати, поразки, холод, радість, мало.
6 конкур. "Естафета".
Завдання. На аркуші паперу написані слова. Вам необхідно до них дібрати антоніми і їх записати, потім передати сусіду по команді. Кожне правильне завдання оцінюється 1 балом.
7 конкурс. А зараз ми перевіримо, як ви знаєте усну народну
творчість - скарбницю нашої мови.
Конкурс на кращого знавця українських прислів'їв. Завдання. Необхідно продовжувати прислів'я. У зошит записати з прислів'я антоніми.
Прислів'я.
1. Проще чоловіка годує, а ... (лінь марнує).
2. Краще гірка правді, ніж ... ( солодка брехня).
3. Де багато слів, там ... (мало діла).
4. Менше говори, а ... ( більше роби).
5. Маленька праця краще ...(за велике безділля).
6. Що ранком не зробиш, то ... (вечором не наздоженеш).
8 конкурс ."Ти - мені, я - тобі". Завдання. Команди повинні загадати один одному по 3 загадки, але такі, щоб у них були антоніми, або синоніми.
Наприклад. Взимку спить, а влітку шумить. (Річка).
9 конкурс. "Ромашка".
Завдання. На пелюстках квітки написане завдання: скласти речення або пояснити значення омонімів: ніс, мету, мила, дорога, роман, коса і т. д..
10 конкурс. "Творчий".
Скласти речення з омонімами і записати їх. Слова записані на картках (лисичка, бал, ласка). За кожні 2 речення, складені учнями, команда отримує 1 бал.
11 конкурс. "Домашнє завдання".
Домашнє завдання оцінюється 5 балами. Дома вам необхідно було скласти або знайти в художній літературі казку, усмішку чи оповідання про антоніми, синоніми, омоніми. Допоміжні 2 бали отримає та команда, яка випише в зошит, почуті антоніми, омоніми, синоніми.
III. Підсумки гри. Оголошення балів, переможців.
IV. Підсумки уроку.
Повідомлення домашнього завдання.
Написати твір - мініатюру "Моя мова калинова", використовуючи антоніми, синоніми.